FitWood ALAVA Tasapainolauta, koivunvärinen
FitWood ALAVA Tasapainolauta, koivunvärinen
Suomessa suunniteltu Fitwoodin ALAVA tasapainolauta on valmistettu kestävästi tuotetusta korkealaatuisesta koivuvanerista. Lautaa käytetään rullan kanssa, joka on valmistettu luonnonkorkista. Laudassa on alapuolella stopperit, jotka estävät sitä liukamasta pois rullan päältä. Rullaa voidaan käyttää myös itsenäisesti hieronta- tai pilatesrullana.
Tasapainolaudan kaunis design tekee siitä melkeinpä sisustuselementin, joten sinun ei tarvitse heittää sitä kaapin perälle. Tasapainoharjoituksia tulee arjessa tehtyä enemmän, kun tasapainolauta on käden ulottuvilla koko ajan.
ALAVA tasapainolauta on perinteistä tasapainolautaa miellyttävämpi käyttää, sillä jalat mahtuvat puiselle laudalle erityisen hyvin. Yksinkertaisella tasapainolaudalla on monia hyötyvaikutuksia ja tasapainon lisäksi se kehittää keskivartalon hallintaa ja koordinaatiota. Tasapainolauta mahdollistaa monien kehonpainolla tehtävien lihaskuntoliikkeiden variaatiot. Hyvä kehonhallinta on eduksi kaikissa urheilulajeissa ja se vähentää loukkaantumisriskiä merkittävästi. Tasapainoharjoittelu on hyödyksi myös kuntouttavassa harjoittelussa ja tasapainolauta sopii kenelle tahansa iästä riippumatta.
Tasapainolauta liikkuu voimakkaammin kovalla alustalla, joten aloittelijan kannattaa kokeilla ensin harjoituksia maton päällä. Parhaimman pidon saavuttamiseksi tasapainolaudalla kannattaa olla paljain jaloin tai kengät jalassa. Lisäpitoa lautaan saa kiinnittämällä pakkauksen mukana tulevat liukuesteteipit.
Tekniset tiedot:
- Paino: 3,2 kg (lauta), 0,8 kg (rulla)
- Painoraja: 120 kg
- Väri: koivunvärinen
- Materiaali: koivuvaneri (lauta), luonnonkorkki (rulla)
- Mitat: L 30 cm x S 80 cm x K 2 cm (lauta), L 35 cm x S 10 cm x K 10 cm (rulla)
- Ikäsuositus: yli 12-vuotiaat
- Kahden vuoden takuu yksityiskäytössä
Arvostelut
Asiakkaiden arvostelut
Erittäin laadukkaan oloinen hintaan verrattuna.
Helppo käyttöinen , suht helpot ohjeet kokoomiseen ja käyttöön
Hyvä ja tukeva pyörä ajaa. Maaseudun rauhassa matkaa taittunut jo 250 km. Mitään ongelmia ei ole ilmaantunut.
Lite kort åklängd på batteri
Erittäin hyvä, omalle ikäluokalle sopiva, matala runko
Mukavat pyörät. Meillä näitä kaksi. Minulla ja rouvalla. Jos peruspyörää etsii asfaltille niin ei moitittavaa löydy.
Hinta laatusuhde ok.Helppo käyttää
Hyvä pyörä ,ainut miinus ei ollu lukkoa,suosittelen
Pyörää olen ehtinyt vasta muutaman kerran käyttää, mutta ensipuraisu tuntuu hyvältä.
Pakkauslaatikko suojaava. Helppo koota.Hyvät ja helpot säädöt tangon ja penkin osalta.
Hiukan äänekäämpi isommalla teholla kuin kuvittelin. Hyvä ja simppeli pyörä ajaa.

